top of page
scootralvoistevan

Obrazac Za Saglasnost Za Putovanje Dece Bez Roditelja - Šta Treba Da Znate



Tema koja već godinama izaziva veliku pažnju gotovo svih koji putuju van Srbije, i predstavlja glavobolju za veliki broj roditelja, jeste jedno naizgled veoma obično pitanje: _Da li i u kojim slučajevima je potrebno posedovati saglasnost roditelja za putovanje maloletnog deteta? _Prema zvaničnom obaveštenju MUP Republike Srbije, maloletno lice do navršene 16. godine života za prelazak državne granice mora posedovati overenu saglasnost oba roditelja, (ako zajednički vrše roditeljsko pravo, ili zakonskog zastupnika), samo u slučaju kada putuje samo ili u pratnji lica koje mu nije roditelj ili zakonski zastupnik. Osim od strane domaćih organa vlasti, pisana saglasnost može biti zatražena na granici i prilikom kontrole graničnih organa države u koju se putuje, pa je opšta preporuka da se pre puta o svemu dobro informišete u diplomatsko-konzularnim predstavništvima tih država. Ipak, oni koji putuju u Grčku mogu da predahnu u slučaju kada dete putuje sa samo jednim roditeljem jer su grčki i srpski zakon podudarni po ovom pitanju. A šta ako odlučite da svoje dete pošaljete na letovanje sa prijateljima ili rođacima? U ovom slučaju, vrlo je izvesno da će detetu na obe granice biti zatražen dokument saglasnosti, pa savetujemo da ga na vreme pribavite.Gde nabaviti saglasnost? Kao i većina dokumenata koja podrazumeva overu potpisa, saglasnost ove vrste možete pribaviti kod javnog beležnika (notara). Obrazac saglasnosti dobijate na licu mesta i popunjavate ga u dva primerka. Jedan primerak dobijate vi, a drugi ostaje javnom beležniku. Ono što je potrebno da sa sobom ponesete prilikom posete notara je izvod iz matične knjige rođenih za dete, (olakšavajuća okolnost je što može biti i stariji od šest meseci). Dete ne mora biti prisutno prilikom davanja saglasnosti za putovanje, ali je neophodno da znate njegov JMBG. Ono što ostaje za kraj je da svoju ličnu kartu date notaru na uvid i, naravno, platite troškove koji iznose 360 dinara po primerku, odnosno potpisu.




Obrazac Za Saglasnost Za Putovanje Dece Bez Roditelja



Poštovani,Prema propisima Republike Srbije, maloletnik stariji od 16 godina može da putuje bez ikakve saglasnosti roditelja. Naravno, obavezna je putna isprava.Kakav je stav grčke policije prilikom prelaska granice ove kategorije lica (konkretno, starost je 17 godina)?Unapred zahvalan na odgovoru!!!


a) izvod iz matične knjige rodjenih (za decu koja su rođena u inostranstvu, izvod iz matične knjige rođenih mora biti overen Apostilom i preveden na srpski jezik);b) fotokopija putne ispravev) saglasnost deteta starijeg od 14 godina, da želi da stekne državljanstvo R. Srbije;g) saglasnost i drugog roditelja za prijem u državljanstvo Republike Srbije.


- Pismena saglasnost od oba roditelja/staratelja ili drugog roditelja/staratelja da dete može da putuje u Švedsku, overena u opštini. Ukoliko je jedan od roditelja preminuo potrebno je dostaviti i njegov izvod iz matične knjige umrlih.


Poštovanje, znači ako sam dobro razumela deci roditelja koji žive u zajednici nije potrebna saglasnost za putovanje drugog roditelja koji ne putuje sa decom, planiram na odmor sama sa decom u Tursku avionom i ne znam da li će mi na aerodromu tražiti saglasnost drugog roditelja, hvala unapred


Postovani,dete treba da putuje u C.Goru bez roditelja,poseduje pasos.Otac je odsutan iz grada zbog posla.Da li je dovoljna saglasnost samo majke ili da li moze saglasnost da se potpise u razlicitim gradovima..suprug u bg a majka u leskovcu..hvala


Poštovana Jasmina,iz ambasade Grčke smo dobili odgovor da je saglasnost roditelja za putovanje maloletnog lica potrebno kad putuje bez oba roditelja. Otac svoju saglasnost može overiti kod Sloveniji kod nadležnog organa i dostavititi detetu.Srdačan pozdrav.


Poštovana Sonja,ako samostalno vršite roditeljsko pravo dovoljna je vaša saglasnost za putovanje deteta. Naša preporuka je da vaš sin ponese i sudsku odluku kojim vam je povereno pravo da samostalno vršite roditeljsko pravo. Što se tiče ličnih dokumenata za prelazak granice, morate se obratiti nadležnim organima Republike Crne Gore.Srdačan pozdrav.


Poštovana Dragana,u situaciji u kojoj je sudskom odlukom jednom roditelju dete povereno na samostalno vršenje roditeljskog prava, prilikom izrade pasoša tom roditelju nije potrebna saglasnost drugog roditelja već je dovoljno da nadležnom organu podnese na uvid pravnosnažnu sudsku odluku. Kada dete dobije pasoš sa roditeljem koji samostalno vrši roditeljsko pravo može neometano da putuje u inostranstvo, dakle nije potrebna potvrda drugog roditelja.Srdačan pozdrav.


Poštovana Željka,u skladu sa našim zakonima kada su roditelji u braku u slučaju da jedan roditelj želi da putuje sa detetom ne treba mu nikakva dodatna potvrda i saglasnost drugog roditelja s obzirom na to da je on već svoju saglasnost dao prilikom izrade pasoša.Srdačan pozdrav.


Objašnjavaju da je ova saglasnost obavezna kada maloljetno lice putuje u pratnji jednog roditelja, saglasnost drugog roditelja je obavezna u situaciji kada nema biometrijski pasoš, već neki drugi dokument (lična karta, izvod iz knjige rođenih, zdravstvena knjižica, đačka knjižica...).


Za prelazak državne granice maloletno lice, državljanin Republike Srbije do navršene 16. godine života, kada putuje samo ili u pratnji drugog lica koje mu nije roditelj ili zakonski zastupnik, mora posedovati overenu saglasnost oba roditelja, ako zajednički vrše roditeljsko pravo, ili zakonskog zastupnika.


Maloletno lice ne mora posedovati overenu saglasnost oba roditelja, ako zajednički ne vrše roditeljsko pravo, već to pravo vrši jedan od roditelja samostalno. U tom slučaju mora posedovati overenu saglasnost (samo) onog roditelja koji samostalno vrši roditeljsko pravo.


Konkretnije, prilikom granične provere maloletnih lica, policijski službenik posebnu pažnju obraća da li maloletno lice putuje samo ili u pratnji drugog lica. Za prelazak državne granice maloletno lice, državljanin Republike Srbije do navršene 16. godine života, kada putuje samo ili u pratnji drugog lica koje mu nije roditelj ili zakonski zastupnik, mora posedovati overenu saglasnost oba roditelja, ako zajednički vrše roditeljsko pravo, ili zakonskog zastupnika.


Valja uzeti u obzir i to da policijski službenik raspolaže još moćnijim zakonskim ovlašćenjima nego po ranijem Zakonu. Ta ovlašćenja policijski službenik može primeniti u svakom pojedinačnom slučaju u kome pri ispunjenju navedene zakonske obaveze uoči postojanje bilo koje činjenice koja opravdava pretpostavku da maloletno lice ne bi trebalo da pređe granicu bez detaljn(ij)e granične provere, kojom bi se, na primer, proverila ispravnost putnih isprava, overene saglasnosti oba roditelja ili zakonskog zastupnika, verodostojnost navoda lica koje je u pratnji maloletnika, i dr.


Međutim, u dužem periodu koji je prethodio donošenju Zakona pažnju zainteresovanih roditelja i šire javnosti je zaokupljalo pre svega pitanje prethodne saglasnosti oba roditelja za putovanje maloletnog deteta van granica Republike Srbije, posebno kada je dete sudskom odlukom povereno jednom roditelju.


U vezi sa tim ukazivano je da tako strog uslov (saglasnost oba roditelja) nije bez izuzetka predviđen Porodičnim zakonom, niti Zakonom o putnim ispravama. Konkretnije, Porodičnim zakonom propisana je mogućnost da roditeljsko pravo vrši jedan roditelj samostalno, u kom slučaju samostalno odlučuje o svim stvarima značajnim za život deteta, izuzev o pitanjima koja bitno utiču na život deteta, kojima se smatraju naročito: obrazovanje deteta, preduzimanje većih medicinskih zahvata nad detetom, promena prebivališta deteta i raspolaganje imovinom deteta velike vrednosti. Zakonom o putnim ispravama propisano je da zahtev za izdavanje putne isprave za maloletna lica, podnosi jedan od roditelja, uz pismenu saglasnost drugog roditelja, odnosno drugi zakonski zastupnik ili staratelj, ali i to da će se, izuzetno, putna isprava izdati i bez saglasnosti, u slučaju da je jednom od roditelja odlukom suda dodeljeno starateljstvo nad maloletnim licem ili da je odlukom suda dozvoljeno izdavanje putne isprave, osim u slučaju da istom odlukom suda izdavanje putne isprave i putovanje maloletnog lica u inostranstvo, nije uslovljeno saglasnošću oba roditelja.


U takvoj situaciji, odredbama Porodičnog zakona uvaženo je pravo roditelja koji samostalno vrši roditeljsko pravo, jer prema tim odredbama za prelazak državne granice maloletno lice, državljanin Republike Srbije do navršene 16. godine života, kada putuje samo ili u pratnji drugog lica koje mu nije roditelj ili zakonski zastupnik, "mora posedovati overenu saglasnost oba roditelja, ako zajednički vrše roditeljsko pravo," ili zakonskog zastupnika. Suprotno, maloletno lice ne mora posedovati overenu saglasnost oba roditelja, ako zajednički ne vrše roditeljsko pravo, već to pravo vrši jedan od roditelja samostalno. U tom slučaju mora posedovati overenu saglasnost (samo) onog roditelja koji samostalno vrši roditeljsko pravo.


Rešenja Zakona o putnim ispravama BiH su iznad svega jasna i koncizna i u istim je određeno da nosilac putne isprave koji je državljanin Bosne i Hercegovine i mlađi je od 14 godina može putovati u inostranstvo u pratnji jednog ili oba roditelja ili zakonskog zastupnika, odnosno mora da ima saglasnost oba roditelja ili zakonskog zastupnika odnosno staratelja ukoliko maloletnik do 14 godina putuje u pratnji druge osobe.


a) ako se jedan od roditelja vodi kao nestalo lice,b) ako je jedan od roditenja nepoznatog prebivališta ili boravišta,c) ako je jedan od roditelja nedostupan organu nadležnom za izdavanje putne isprave, id) ako je jednom od roditelja, odlukom suda, dodijeljeno starateljstvo nad djetetom, osim u slučaju da istom odlukom suda izdavanje putne isprave i putovanje djeteta u inostranstvo nije uslovljeno saglasnošću oba roditelja. 2ff7e9595c


0 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
bottom of page